Our Revolution Twin Cities Endorsements & Anti-Endorsements

2021

Donate to all our endorsed candidates at once. Money is split evenly between all. If you want to give more to particular candidates, click their site links below.

Sheila Nezhad for Minneapolis Mayor to rank as #1
and Kate Knuth to rank as #2.

Elliott Payne for Minneapolis City Council Ward 1

Cam Gordon for Minneapolis City Council Ward 2

Steve Fletcher for Minneapolis City Council Ward 3

Phillipe Cunningham for Minneapolis City Council Ward 4

Jeremiah Ellison for Minneapolis City Council Ward 5

Nick Kor for Minneapolis City Council Ward 7

Aisha Chughtai for Minneapolis City Council Ward 10

Jeremy Schroeder for Minneapolis City Council Ward 11

Andrew Johnson for Minneapolis City Council Ward 12

Mike Norton & Kati Medford for Minneapolis City Council Ward 13

Samantha Pree-Gonzalez for Minneapolis Board of Estimate and Taxation

Minneapolis Park Board

Londel French for Minneapolis Park Board At Large

Eric Moran for Minneapolis Park Board District 2

AK Hassan for Minneapolis Park Board District 3

Charles Rodgers for Minneapolis Park Board District 5

Risa Hustad for Minneapolis Park Board District 6

Other Twin Cities Elections

Uriah Ward for St. Paul School Board special election

Jim Leuthner for St. Louis Park City Council Ward 3

Ballot Endorsements

Yes to Replace the Minneapolis Police Department
Yes for rent control in Minneapolis
Yes for rent stabilization in St. Paul

Anti-Endorsements (do not rank or support in any way):
Jacob Frey, Minneapolis Mayor
Lisa Goodman, Minneapolis City Council Ward 7

Mickey Moore, Minneapolis City Council Ward 9

Hollies Winston for Brooklyn Park Mayor – Election ended August 10.

Endorsements are ongoing. To be considered, complete our questionnaire or contact tcOurRev@gmail.com: https://bit.ly/ORTC2021endorse

2020

Anti-Endorsement for U.S. President: Donald Trump

CD5 U.S. HOUSE:  ILHAN OMAR

CA – CD12: SHAHID BUTTAR

MN SENATE
  • SD48:  Steve Cwodzinski
  • SD55 Sahra Odowa
  • SD56:  Lindsey Port
  • SD62: Omar Fateh
  • SD63:  Patricia Torres Ray
  • SD66:  John Marty
MN HOUSE
  • 60B:  Mohamud Noor
  • 61A:  Frank Hornstein
  • 61B:  Jamie Long 
  • 62A: Hodan Hassan
  • 62B:  Aisha Gomez 
  • 63A:  Jim Davnie 
HENNEPIN COUNTY

Hennepin County Commissioner, District 1: De’Vonna Pittman

MUNICIPAL ELECTIONS

Edina City Council: Janet Kitui

Edina City Council: Ukasha Dakane

Maplewood City Council: Nikki Villavicencio-Tollison

SCHOOL BOARD

Osseo School Board (ISD 279): Tamara Grady

Inactive/No Longer Running:

U.S. President:  Bernie Sanders

U.S. Senate: Paula Overby

SD33 Senate:  Adam Jennings 

Minneapolis City Council, Ward 6: AK Hassan

Brooklyn Park City Council East: Oduwa Aganmwonyi

Hennepin County District 1:  Yolanda Roth

Minneapolis School Board District 4:  Ken Shain

Maplewood City Council: Anand Balar

41B: Safia Ahmed

59B:  Raymond Dehn

60A:  Amal Ibrahim

63B:  Tyler A. Moroles

CD4 U.S. House:  David Sandbeck & Alberder Gillespie * Dual endorsement

2019

Bloomington City Council :

Johnathan McClellan – District 1

Saint Paul City Council :

Anika Bowie – Ward 1

Rebecca Noecker – Ward 2

Mitra Jalali Nelson – Ward 4

Amy Brendmoen – Ward 5

Nelsie Yang – Ward 6

Mary Anne Quiroz – Ward 7

Saint Paul City School Board

Chauntyll Allen

Jessica Kopp

DFL Officer Candidates:

Tyler Moroles – State Treasurer

2018

Hennepin County Commissoner:

Irene Fernando – District 2

Angela Conley – District 4

Janet Kitui – Edina City Council

Jesse Winkler – Osseo School District 279

Minnesota House:

Raymond Dehn – 59B

Anthony Hernandez – 60A

Mohamud Noor – 60B

Frank Hornstein – 61A

Jamie Long – 61B

Hodan Hassan – 62A

Aisha Gomez – 62B

Jim Davnie – 63A

Leilie Fatehi – 63B

Us Congress:

Ilhan Omar – 5th District

2017

Mayor of Minneapolis:

 Rep. Raymond Dehn

Minneapolis City Council Candidates:

Click on each ward below to see a map of that ward.

If you don’t know your ward click HERE

WARD 1:     Jillia Pessenda            

WARD 2:     Cam Gordon (inc)

WARD 3:     Steve Fletcher                                 Ginger Jentzen 

WARD 4:   *Phillipe Cunningham       and       *Stephanie Gasca     

WARD 5:     Jeremiah Ellison

WARD 6:     Mohamud Noor     

WARD 7:     Janne Flisrand          

WARD 8:     Andrea Jenkins

WARD 9:     Alondra Cano (inc) 

 WARD 10:   Lisa Bender (inc)

WARD 11:   *Erica Mauter      and           *Jeremy Schroeder 

 WARD 12:   Andrew Johnson(inc)

Minneapolis Park Board Candidates:

Click on each district below to see a map of that district

AT LARGE (3 seats):

 Russ Henry                                    Londel French                         Devin Hogan

District 1: Chris Meyer

District 2: Kale Severson

District 3: AK Hassan

District 4: Jono Cowgill

District 6: Brad Bourn

Bloomington City Council Candidates:

To view Bloomington voting maps click HERE

At Large:  Michael Arulfo

Saint Louis Park City Council Candidates:

Ward 3 –    Jim Leuthner

Contact Our Revolution TC Endorsements: ortcendorse@gmail.com

Contact Our Revolution TC: ortwincities@gmail.com

*  = This was an atypical race with 2 exceptional candidates and the membership voted to approve both.  This occurred prior to certain organizational changes and related membership vote.  Only one candidate will be endorsed per seat in the future.

© 2021 Our Revolution Twin Cities . Powered by WordPress. Theme by Viva Themes.